Microsoft, Linux, bulvár a tak…

Ne, že bych některý ze systémů vyloženě nesnášel, je občas některý nemám rád. Třeba v licenčních podmínkách Microsoftu je občas složitější. Asi i tak se dá vysvětlit tento článek.
Licenční podmínky jsou poměrně náročné a ve změti licenčních programů se občas spletou i prodejci – dokonce i Gold partneři Microsoftu, kteří prodávají jejich software ve velkém a mají vyškolené odborníky. Občas jsem rád, že používám linux. Zadarmo určitě není, musel jsem věnovat dost času – a jak se říká – čas jsou peníze – než jsem pochopil, co jak používat a kde hledat, ale funguje, dokonce dobře a spolehlivě.

Pracovně používám jak linux, tak i windows, možností srovnávat je dost. Je škoda, že linuxu škodí ono povědomí, že jde o systém zdarma. V reálném nasazení může stát stejně, nebo i víc, jako systém s windows, ale při srovnání celkových nákladů řešení už to tak jednoznačné není. V nestranných průzkumech je asi nejpodstatnější, kdo je platí. Škoda.

Po posledním pokusu – Windows Vista a Office 2007 jsem poněkud v rozpacích. Dosud jsem Windows používal třeba kvúli účetnictví a internetovému bankovnictví. To účetnictví nefunguje – má hardwarový klíč, který ve Vistě nefunguje, asi to budu řešit dokoupením podpory a výměnou klíče, bankovnictví má zase trošku problém se zabezpečením Visty, která SSL2 považuje za málo bezpečné a snaží se vytrvale používat SSL3 – i když nechci…

Celkově – po ugradu linuxu většinou zjistím, co nového už funguje, po upgradu windows – ano, koupil jsem si Visty, zase pro změnu zjišťuju, co starého nefunguje. Mrzí mě, že dost aplikací za nemálo peněz s Vistou fungovat přestalo. Ano, upgrady nebo nové verze si samozřejmě můžu koupit, ale software, který mám koupený a dofungoval, stojí v součtu víc, než ty Visty… Když tak budou pokračovat dál, má linux celkem zajímavé postavení – funguje a s novými verzemi se zlepšuje. O Vistách bych to pořád ještš taději netvrdil.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazeno. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře u Microsoft, Linux, bulvár a tak…

  1. Vlastimil Ott napsal:

    Celkově – po ugradu linuxu většinou zjistím, co nového už funguje, po upgradu windows – ano, koupil jsem si Visty, zase pro změnu zjišťuju, co starého nefunguje.

    Do kamene tesat!! 😀 Výborné… 😀

  2. PetrVavra napsal:

    No, bohužel je to až moc často pravda…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *